Zwiedzanie Poznania warto rozpocząć od wizyty na terenie jego najstarszej dzielnicy, znanej z licznych stanowisk archeologicznych oraz zabytków, które mogą zrobić ogromne wrażenie na każdym miłośniku sztuki. Co warto zobaczyć w czasie spaceru po Ostrowie Tumskim? Jakie atrakcje w tej części Poznania zasługują na szczególne wyróżnienie?
Perełki architektury sakralnej
Symbolem i najcenniejszym zabytkiem na terenie Ostrowa Tumskiego jest katedra św. Piotra i Pawła. Jej potężna sylwetka zajmuje miejsce niezwykle ważne w panoramie miasta, a sam kościół jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w naszym kraju. Wzniesiona w latach 60-tych X wieku, rozbudowana w kolejnych stuleciach, zachwyca zarówno swą sylwetką, jak i pięknym wnętrzem. Co można zobaczyć w trakcie zwiedzania tego kościoła? Dla wielu osób najważniejsze są tu królewskie grobowce oraz baptysterium, które przypomina o najstarszych losach Poznania oraz o czasach Mieszka I. Późnogotycki pentaptyk oraz 12 kaplic – oto atrakcje, którymi przyciąga ta świątynia.
Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Poznaniu jest znajdująca się tu Złota Kaplica, służąca jako mauzoleum pierwszych władców Polski. Powstała ona w latach 30-tych XIX wieku, a swym wystrojem nawiązuje ona do stylu bizantyjskiego. W kaplicy tej znajduje się sarkofag z prochami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, ważną jej ozdoba jest również pomnik, który przedstawia tych wielkich władców.
Drugim cennym zabytkiem architektury sakralnej, z jakim można się spotkać w czasie wizyty na Ostrowie Tumskim, jest kościół NMP in Summo – na grodzie. To ciekawy obiekt, który powstał w pierwszej połowie XV wieku w miejscu, w którym wcześniej znajdowało się palatium – najstarsza rezydencja polskich władców.
Jeżeli udajesz się do Poznania, po24.pl to dla Ciebie pozycja obowiązkowa. Wszystkie najlepsze miejsca w Poznaniu znajdziesz właśnie tutaj.
Co jeszcze warto zobaczyć na Ostrowie Tumskim?
Ostrów Tumski może się też pochwalić tak ciekawym gmachem, jakim jest dawna Akademia Lubrańskiego. Uczelnia ta powstała w początkach XVI wieku i w dziejach wielkopolskiej nauki odegrała bardzo ważną rolę. Na liście jej absolwentów znajdują się takie osobistości, jak poeta Klemens Janicki oraz matematyk Jan Śniadecki. Pod koniec XVIII wieku Akademia ta została połączona z Akademią Wielkopolską, co zamknęło okres trwającego 200 lat samodzielnego funkcjonowania tej szkoły.
Dziś jej gmach dalej służy kulturze i nauce, choć w nieco inny sposób. Obecnie jest on siedzibą tak ważnej placówki muzealnej, jaką jest Muzeum Archidiecezjalne, skupione na gromadzeniu cennych zabytków sztuki sakralnej. Innym obiektem, od którego warto zacząć zwiedzanie Poznania, jest znajdujący się na terenie Ostrowa Tumskiego Rezerwat Archeologiczny Genius Locci. Ta interaktywna wystawa pozwala każdemu z nas w prosty i ciekawy sposób zapoznać się z najstarszymi dziejami Poznania oraz z jego archeologicznymi skarbami.
Wycieczki po Poznaniu mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Ich planowanie ułatwia na ogromna ilość publikacji na temat tego miasta i jego zabytków, a także świetnie rozwinięta baza noclegowa, dzięki której bez problemów można tu znaleźć tanie noclegi. Wszystko to sprawia, że Poznań staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym, a wypoczynek na tego terenie cieszy się coraz większą popularnością.