Pustynna Tunezja, czyli wyprawa na Saharę

Sahara, największa pustynia świata, fascynuje od lat. Ci, którzy postanowią wybrać się w podróż do południowej Tunezji, będą mogli ujrzeć obrazy tak typowe dla tego pustynnego królestwa. Sahara na terenie Tunezji to przede wszystkim suchy klimat, gorące piaski oraz rozrzucone na pustyni miasta – oazy, będące niezwykłymi ostojami zieleni na tym surowym obszarze. Które z nich warto odwiedzić? Jakie atrakcje czekają na tunezyjskiej Saharze na turystów?

Gafsa to górnicze miasto rozwinęło się dzięki znajdującym się w okolicy złożom fosforytów, zaś wśród mieszkańców dominują górnicy. Jest to jednocześnie pierwsza miejscowość, którą odwiedzają turyści chcący odkryć pustynne oblicze Tunezji. Ciekawą oazą jest również Douz – nieco senne miasteczko, które znane jest z Festiwalu Sahary. Godnym uwagi miastem na Saharze jest również Gabes. To z jednej strony popularny ośrodek turystyczny, z drugiej – ważny port oraz ośrodek handlowy. Na szczególną uwagę zasługuje tutejsza palmiarnia, na terenie której rośnie około 300 tysięcy palm.

Swego rodzaju pustynną osobliwością jest Matmata, która zadziwia księżycowym krajobrazem. To niezwykła wioska, znana z domów urządzanych w jaskiniach. Wioskę tę do dziś zamieszkują Berberowie, którzy doskonale radzą sobie w tutejszych trudnych warunkach. Mimo nieurodzajnej ziemi uprawiają oni i palmy daktylowe, i drzewa oliwkowe.

1 thought on “Pustynna Tunezja, czyli wyprawa na Saharę

Dodaj komentarz