Pustynie znajdują się na równiku naszej planety. Nachylenie osi ziemskiej powoduje, że promieniowanie słoneczne jest większe niż na biegunach.
Są one naprawdę tajemniczym krajobrazem naszego świata. Temperatury w dzień dochodzą do pięćdziesięciu stopni Celsjusza, a w nocy mogą spadać aż do zera. Ten ostry kontrast występuje, ponieważ kiedy słońce znika, nie ma chmur ani roślinności, które mogłyby zatrzymać ciepło emitowane przez Ziemię w postaci promieniowania podczerwonego.
Nachylenie osi Ziemi powoduje, że promieniowanie słoneczne jest większe niż na biegunach. Ciepłe powietrze waży mniej i ma tendencję do unoszenia się. Na pewnej wysokości w atmosferze przemieszcza się w kierunku półkuli północnej i południowej. Powietrze zaczyna się ochładzać i nabierać masy, a następnie opada z powrotem w kierunku powierzchni. W regionach, gdzie powietrze opada, znajdują się półstałe antycyklony, takie jak Azory. Kiedy słup powietrza porusza się w górę i w dół, zapobiega parowaniu, a tym samym opadom. Cztery najważniejsze pustynie na świecie to Sahara, Mojave, Kalahari i Atacama. Te suche strefy znajdują się praktycznie na tej samej szerokości geograficznej na swoich półkulach, ponieważ znajdują się w obszarze oddziaływania głównych termodynamicznych układów wysokiego ciśnienia.
Najbardziej produktywne wybrzeża
Na pustyniach występuje również zaskakujący paradoks: od lądu w głąb lądu są to miejsca niegościnne, pozbawione roślinności i z bardzo małą ilością fauny; natomiast morza, które je oblewają, są najbardziej produktywne. W Galicji na przykład, dobrze znane są kanaryjsko-saharyjskie łowiska, które obejmują również wybrzeże portugalskie. Bogactwo tych wód ma swoje źródło w wiatrach związanych z antycyklonem azorskim, które powodują przypływy zimnych i głębokich wód, obfitujących w zooplankton.
Inne miejsca na świecie z ważnymi łowiskami to Kalifornia, Chile, Peru i RPA, gdzie co roku odbywa się największa na Ziemi migracja sardynek. Lodowate wody Afryki Południowej są atrakcyjne dla sardynek, podobnie jak wody Galicji. O tej porze roku przemieszczają się one z południowego Atlantyku na Ocean Indyjski, aby urodzić młode. Pzyciągają w tym samym czasie rekiny, wieloryby i delfiny. Rezultatem jest jeden z najbardziej niezwykłych spektakli w królestwie morskim.