Dlaczego na Ziemi występują pystunie?

Pustynie znajdują się na równiku naszej planety. Nachylenie osi ziemskiej powoduje, że promieniowanie słoneczne jest większe niż na biegunach.

Są one naprawdę tajemniczym krajobrazem naszego świata. Temperatury w dzień dochodzą do pięćdziesięciu stopni Celsjusza, a w nocy mogą spadać aż do zera. Ten ostry kontrast występuje, ponieważ kiedy słońce znika, nie ma chmur ani roślinności, które mogłyby zatrzymać ciepło emitowane przez Ziemię w postaci promieniowania podczerwonego.

Nachylenie osi Ziemi powoduje, że promieniowanie słoneczne jest większe niż na biegunach. Ciepłe powietrze waży mniej i ma tendencję do unoszenia się. Na pewnej wysokości w atmosferze przemieszcza się w kierunku półkuli północnej i południowej. Powietrze zaczyna się ochładzać i nabierać masy, a następnie opada z powrotem w kierunku powierzchni. W regionach, gdzie powietrze opada, znajdują się półstałe antycyklony, takie jak Azory. Kiedy słup powietrza porusza się w górę i w dół, zapobiega parowaniu, a tym samym opadom. Cztery najważniejsze pustynie na świecie to Sahara, Mojave, Kalahari i Atacama. Te suche strefy znajdują się praktycznie na tej samej szerokości geograficznej na swoich półkulach, ponieważ znajdują się w obszarze oddziaływania głównych termodynamicznych układów wysokiego ciśnienia.

Najbardziej produktywne wybrzeża

Na pustyniach występuje również zaskakujący paradoks: od lądu w głąb lądu są to miejsca niegościnne, pozbawione roślinności i z bardzo małą ilością fauny; natomiast morza, które je oblewają, są najbardziej produktywne. W Galicji na przykład, dobrze znane są kanaryjsko-saharyjskie łowiska, które obejmują również wybrzeże portugalskie. Bogactwo tych wód ma swoje źródło w wiatrach związanych z antycyklonem azorskim, które powodują przypływy zimnych i głębokich wód, obfitujących w zooplankton.

Inne miejsca na świecie z ważnymi łowiskami to Kalifornia, Chile, Peru i RPA, gdzie co roku odbywa się największa na Ziemi migracja sardynek. Lodowate wody Afryki Południowej są atrakcyjne dla sardynek, podobnie jak wody Galicji. O tej porze roku przemieszczają się one z południowego Atlantyku na Ocean Indyjski, aby urodzić młode. Pzyciągają w tym samym czasie rekiny, wieloryby i delfiny. Rezultatem jest jeden z najbardziej niezwykłych spektakli w królestwie morskim.